Kızıltepe Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Kılıç.”Mısır Hasat Zamanı Geldiğinde Neme Bakılmadan…

Kızıltepe Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Tahir Kılıç, hasat zamanı gelen mısırın neme bakılmadan hemen biçilmesi gerektiğini bildirdi.

Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada, üreticilere topladıkları mısırı en yakın Toprak Mahsulleri Ofisi’ne (TMO) satmalarını tavsiye ettiklerini belirtti.

TMO kartına sahip olan üreticilerin, 10 gün ve diğer üreticiler ise 30-33 gün içinde ürün bedelini alabildiğini ifade eden Kılıç, şunları söyledi:

“Geçen sene çok büyük olumsuzluklar yaşadık. Erken kötüleşen hava koşulları üreticimizin ikinci ürün mısırını toplayamamasına sebep olmuştu. Daha sonra fiyatların dibe vurması da eklenince üreticimizin mısırı tarlada kalmıştı. Bunları tekrar yaşamamak için Mısır hasat zamanı geldiğinde neme bakılmadan hemen biçilmeli. Bu sayede Mısır yerine ekilecek buğdaya, zamanında ekim fırsatı doğacak ve daha bol ürün alınabilecek. Ayrıca şuan TMO fiyatı, tüccarların fiyatına göre daha iyi durumda. Şenyurt beldesinde TMO bünyesinde Mısır kurutma tesisi kurulmuş olup, faal durumda ve rutubetli Mısır alımı yapmaktadır. Ancak İstasyon ve Derik TMO ajanslarında Mısır kurutma makineleri kurulum aşamasında. Şuan sadece rutubetsiz Mısır alabiliyor. Buralarda da kurutma makinelerinin 3-5 gün gibi kısa sürede faaliyete geçeceği bildirildi.”

Muhabir: Serkan Yücel Aydın / İbrahim Sincar

Yayıncı: Şengül Oymak – MARDİN

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Kızıltepe Tahıl Üreticileri Birliği Başkanı Kılıç.”Mısır Hasat Zamanı Geldiğinde Neme Bakılmadan… sitemize 23 Kasım 2012 tarihinde eklenmiş ve 3.894 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz