Kürtçe Yüksek Lisansa Rekor Başvuru

Mardin Artuklu Üniversitesi (MAÜ) bünyesinde Kürtçe öğretmeni yetiştirmek için açılan tezsiz yüksek lisans programına rekor başvuru yapıldı.

Rektör yardımcısı ve Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Kadri Yıldırım, 500 Kürtçe öğretmeni yetiştirecekleri tezsiz yüksek lisans programına, bir ayda bin 400 başvuru yapıldığını söyledi. Başvuruların 25 Haziran’da başladığını, şartları uyan adayların büyük ilgi gösterdiğini kaydeden Yıldırım, başvuruların, 27 Temmuz tarihinde sona ereceğini, o zamana kadar aday sayısının 2 bine ulaşmasının muhtemel olduğunu dile getirdi.

Hedeflerinin çok üzerinde bir başvuru yapıldığına değinen Yıldırım, şöyle konuştu:

“500 Kürtçe öğretmeni yetiştireceğimiz tezsiz yüksek lisans programına, 1 ayda bin 400 başvuru yapıldı. Alacağımız öğrencileri, sınavla belirleyeceğiz. Bir yıl süreli bu programdan mezun olacak adaylar Kürtçe öğretmeni olarak atanacak. ALES sonuçlarına göre ALES sözel puanından en az 55 puan alma, lisans not ortalamasının en az 60 olması ve Kürtçe’nin, Kurmanci veya Zazaki lehçelerinden birini bilmesi lazım. Eğitim, bu iki lehçeden sınıflarda karma olarak yapılacak.

“BİN KİŞİYİ ALABİLİRDİK”

Tezsiz yüksek lisans programına ciddi bir ilgi var. Türkiye’nin her yerinden ilgi var. Maalesef bunlardan 500 öğrenci alacağız. Gönlümüz buna razı değil. İlgililerle bu konuyu sözlü olarak görüştük. Şu anda ikinci 500 için başvuru yapılamayacak. Oysaki bin kişiyi kaldıracak fiziki altyapımız da var. Bin kişiyi, mesai içi mesai dışı birinci öğretim ikinci öğretim veya hafta içi hafta sonu şeklinde gruplara ayırarak, üstesinden geleceğimize inanıyorduk”

Yıldırım, Kürtçe seçmeli ders kitabını hazırlama görevinin kendilerine verildiğini, iki ders kitabını, iki lehçede hazırlayacaklarını sözlerine ekledi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Kürtçe Yüksek Lisansa Rekor Başvuru, 10.0 out of 10 based on 1 rating
Kürtçe Yüksek Lisansa Rekor Başvuru sitemize 23 Temmuz 2012 tarihinde eklenmiş ve 1.162 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz