Maliye Bakanı Şimşek Mardin’de

Mardin Valiliği tarafından verilen hoşgörü iftar yemeğine katılan Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye’nin büyük bir ülke olduğunu söyledi.

 

Mardin Valisi Turhan Ayvaz tarafından bir alışveriş merkezinde düzenlenen iftar yemeğine katılmak üzere Mardin’e gelen Maliye Bakanı Mehmet Şimşek iftar öncesinde alışveriş merkezini gezdi. İftar yemeğine Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanı sıra AK Parti Mardin milletvekilleri Abdurrahim Akdağ ve Gönül Bekin Şahkulubey, Belediye Başkanı Mehmet Beşir Ayanoğlu, Mardin Müftüsü Dursun Ali Coşkun, Süryani Cemaati ruhani liderlerinden Başpapaz Gabriel Akyüz, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Mardin’in hoşgörü ortamını örnek gösteren Bakan Şimşek, iftar sofrasında Süryani cemaatine mensup vatandaşların da bulunmasını önemsediğini söyledi. Ramazan ayının bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyen Bakan Şimşek, “Mardin’deki büyük değişim ve dönüşüm, bu bölgeye olan güvenin en güzel göstergesidir. Hem bölgeden hem de Türkiye’den umutlu ve iyimser olmak için birçok sebep var. Etrafımızdaki bazı gelişmelere bakıp, asla kötümserliğe düşmeyelim. Türkiye büyük bir ülke. Türkiye hakikaten gerek temel hak ve özgürlükleri, gerek demokrasi standartlarını, gerekse ekonomisini bir bütün olarak çok hızlı bir şekilde son yıllarda ileriye doğru götürüyor. Batının en gelişmiş ülkeleriyle her alanda Türkiye arayı kapatıyor. Türkiye arayı hızlı bir şekilde kapatıyor. Mardin’deki ve Batman’daki bu gelişmeler bunun teyididir” diye konuştu.

İftar sonrası bir açıklama yapan İl Müftüsü Dursun Ali Coşkun da her yıl Ramazan ayında Süryanilerle iftar programı yaptıklarını, bu hoşgörünün bütün insanlığa barış ve sağlık getirmesi temennisinde bulundu. Kırklar Kilisesi Baş Papazı Gabriel Akyüz de Süryaniler ve Müslümanların aynı sofrada yemek yediğini, bu tablonun Mardin’de sıkça görüldüğünü kaydederek, “Sayın müftümüzle aynı sofrada oturduk, çok mutluyuz. Bu güzelliği her yerde görmek mümkün olmayacaktır. Ancak bunu Mardin de görmek mümkün olacaktır. Müftümüzle kardeş gibi oturduk. İftarı birlikte açtık. Günümüzde yaşanan savaşlara da bu kardeşlik tablosunun vesile olmasını diliyoruz” dedi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Maliye Bakanı Şimşek Mardin’de sitemize 09 Ağustos 2012 tarihinde eklenmiş ve 941 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz