Sağlık Bakanlığı’ndan özel hastanelere kötü haber

Sağlık Bakanlığı’nın, özel hastanelerle ilgili Sağlık Uygulama Tebliği’ne eklediği madde çok konuşulacağa benziyor. Maddeye göre, devlet hastanelerinin sağlık hizmeti verdiği yerlerde yeterli görülmesi halinde özel hastaneler sağlık hizmeti vermeyecek.

Sosyal Güvenlik Kurumu, artık hastaların özel hastanelere gitmesini kısıtlayabilecek. Vatandaş, sağlık hizmeti için gittiği hastanelerin bulunduğu bölgede yeterli olması, özel hastanelerin kullanımını tamamen ortadan kaldıracak. Ancak özel hastanelerin bu duruma pek sıcak baktığı söylenemez, çünkü özel hastanelerin hemen hemen tamamına yakını SGK ile anlaşmalı.

Resmi Gazete’de yayınlanan Sağlık uygulama Tebliği’nde yapılan değişiklik için bir SGK yetkilisinin, “Bazı özel hastaneler, reklam ve promosyonlarla hastaları topluyor. Bölgedeki devlet hastaneleri, bundan olumsuz etkileniyor. Nüfusa göre hastane ve eczane ihtiyaçlarının belirleneceği çalışma sürüyor. Bu kapsamda önümüzdeki dönemde bazı özel hastanelerin taşınması gündeme gelebilir. Tabii bu rakamlar, arz ve talebe göre belirlenecek. Ancak gitmek istemeyen hastanelerle SGK’nın yaptığı anlaşmalar farklı bir boyut kazanabilir.” dediği ortaya çıktı.

“MALİYETİMİZ DEVLETTEN AZ”

Özel Hastaneler ve Sağlık Kuruluşları Derneği (OHSAD) Genel Sekreteri Cevat Şengül ise konu ile ilgili, “SGK, almış olduğu sağlık hizmeti için devlet hastanelerine daha fazla ödüyor. Bize devlet hastanelerindeki kadar yani SUT üzerinden ödeme yapılıyor. Aldığımız paranın yüzde 25-30’unu vergi olarak devlete geri veriyoruz. Bunun tam tersi yapılmalı. Yani özel sektörün SGK’lı hastalara bakma konusunda kapasitesi yeterliyse hasta devlete gönderilmemeli. SUT’ta bir değişiklik yapılacaksa, bu şekilde olmalı.” diye konuştu.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Sağlık Bakanlığı’ndan özel hastanelere kötü haber sitemize 31 Temmuz 2012 tarihinde eklenmiş ve 924 kişi tarafından ziyaret edilmiş.

Yorumlar

İsminiz
E-Posta Adresiniz
Yorumunuz
İlgili Terimler :